הכוונה היא למשכנתא שהיא עבור בני 60 פלוס, אשר במקרים רגילים כבר מתקשים מאוד לקבל משכנתאות. כאשר המשכנתא היא עבור נכסים קיימים כבר. אז בואו נסביר בדיוק מה זה משכנתא הפוכה ואיך לוקחים אותה.


מה הרעיון מאחורי משכנתא הפוכה?

כאשר אנחנו מדברים על משכנתא הפוכה, יש שינוי מחשבתי מאוד גדול של הבנקים. אם במקרים רגילים אנשים שמעל 60 מתקשים לקבל משכנתאות, בגלל חוסר היכולת לבטח אותם ביטוח חיים ובגלל מיעוט הכנסות בדרך כלל בגיל השלישי, אז במשכנתא הפוכה זה שינוי מחשבתי לחלוטין. יש כאן אפשרות אמיתית לתת משכנתאות לאנשים שאין להם ממש יכולת החזר ואין להם איך לעשות ביטוח חיים.

מי אני?

לפני שנכנסים לעומק הדברים, אני רוצה להציג את עצמי. שמי מרטין בוקסדורף ואני מטפל כבר עשר שנים במשכנתאות הכי מורכבות שקיימות בשוק הישראלי. בין המשכנתאות יש גם הרבה מאוד משכנתאות הפוכות שמיועדות לפנסיונרים.

ברקע המקצועי שלי, עבדתי בשלושת הבנקים הגדולים למשכנתאות במדינה, צברתי ניסיון של מאות ואלפי משכנתאות שטיפלתי בהן בכמה תפקידים שונים במערכת הבנקאית של המשכנתאות. לא יצאתי להיות עצמאי לפני שידעתי כל פסיק של מידע וכל אדם בעל השפעה שקיים במערכת הבנקאית של המשכנתאות.

לאיזה מטרה לוקחים משכנתא פנסיונית?

הדבר הכי חשוב להבין לגבי משכנתא פנסיונית זה העובדה שהמשכנתא הזו היא על נכס קיים בלבד, כלומר המשכנתא לא מיועדת לאנשים שרוצים לקנות בית. המשכנתא מיועדת לאנשים שרוצים לסגור הלוואות, לעזור לילדים שלהם ודברים מהסוג הזה בלבד. כל מטרה אחרת לא תתקבל.

החלטה משפחתית:

חשוב להבין, משכנתא פנסיונית היא החלטה משפחתית. כלומר כל הילדים צריכים להיות ערבים למשכנתא הפנסיונית. זה לא דבר שניתן לעשות לדב בלי שכל המשפחה מודעת להחלטה ולוקחת בה חלק. חשוב להדגיש, הילדים חייבים לחתום ערבות על המשכנתא הזו.

הבנקים חוששים שאם האנשים יגיעו ל120 וילכו לעולמם, עלולות להיווצר בעיות מול היורשים שיטענו כי לא היו מודעים למשכנתא ולא ירצו לשתף פעולה עם החזרתה. לכן הבנקים חד משמעית דורשים שכל הילדים יהיו מודעים להחלטה וייקחו חלק בדבר הזה.

מה הרעיון מאחורי משכנתא הפוכה?

הרעיון מאחורי משכנתא הפוכה הוא לתת לאנשים שהם מעל 65 את האפשרות לשעבד את הבית כדי לקחת משכנתא. היתרון הגדול של המשכנתא הזו הוא שאין צורך להראות הכנסות, אין צורך לעשות ביטוח חיים ואין צורך בהחזר חודשי כל שהוא.

ניתן לבחור אחד מתוך שני המסלולים. המסלול הראשון הוא לשלם את הריבית על התשלום החודשי או מצד שני, לא לשלם שום תשלום בכלל. המטרה היא להקל על האנשים כדי שלא יהיה צורך להחזיר תשלומים כבדים.

התהליך הוא מאוד פשוט:

הדבר הראשון הוא להביא את הניירת לבנקים, לאחר הבדיקה הראשונית של הניירת הבסיסית, קובעים פגישה בסניף עם הבנקאי האחראי ואחד המנהלים שעברו הדרכה על משכנתאות פנסיוניות. בפגישה הזו מנסים להבין שני דברים:

הראשון הוא האם המשפחה כולה מבינה שההורים לוקחים משכנתא פנסיונית והם מודעים לזה שהם יצטרכו להיות ערבים במשכנתא הזו.

הדבר השני הוא להבין מה בדיוק הולכים לעשות עם הכסף שלוקחים. הבנקים מאוד מקפידים על כך שיהיה אסמכתא מסודרת על הכסף שלוקחים, כדי להבין לאן הולך הכסף במדויק.

לאחר שהבנקאי האחראי והמנהל האחראי מבינים את הכול ומתרשמים לטובה מהמקרה שהוצג בפניהם, הבקשה מוגשת בצורה מסודרת ונבדקת על ידי האחראי על כך בצוות ההנהלה. לאחר שהבקשה מאושרת נשאר תהליך המשכנתא הרגיל: שמאות, חתימות ורישום בטאבו. מכאן ההליך הוא לחלוטין רגיל, כמו בכל משכנתא אחרת.

מרטין בוקסדורף- 0508116397   maratbok@gmail.com

צרו איתנו קשר עוד היום

פוסטים אחרונים בבלוג